Posty

Update

Obraz
Nastąpił u mnie spadek energii. Kończę właśnie 24 tydzień i jakoś tak moje obroty spadły. Podejrzewam, że to być może wina wiosennego przesilenia, które rokrocznie przechodzę własnie mniej więcej w takim okresie. Ogólnie czuję się dobrze, choć zaczynają mi już doskwierać bóle pleców, zwłaszcza wieczorami, zwłaszcza, jak mam za dużo aktywności w ciągu dnia.
Nie uprawiam w ciąży sportu i brakuje mi ruchu. Teraz, kiedy pogoda bardziej zachęcająca, wychodzę na spacery, ale tym szybszym towarzyszy już lekka zadyszka. Czekam na strój kąpielowy, który zamówiłam z aliexpress i zamierzam wybrać się na basen. Niestety, w mojej miejscowości jest jedynie pływalnia z wodą chlorowaną. Macie jakieś doświadczenia, przemyślenia lub opinie czy to dobry pomysł? Do wizyty u lekarza jeszcze trochę, a mi już naprawdę brakuje ruchu i może pomoże mi to na bóle pleców.. W nocy z jednej strony mam rogala ciążowego, z druiej pod plecami wciśnięty jasiek. A i tak najczęściej koło godziny 3-4 w nocy się budzę i …

Zapalenie duszy

Obraz
Dziś przeczytałam to sformułowanie w jednym z wywiadów i poczułam, że nareszcie znalazłam określenie tego, co działo się ze mną przez ostatnie niemal 4 lata. Cierpiałam na zapalenie duszy.
Każda niepłodna kobieta, poza tym, że często choruje fizycznie, to choruje również na duszy.

Bo jak inaczej określić zazdrość, która nie jest zazdrością?

Jak wyjaśnić ten smutek, który maluje nasze wnętrze?

Jak wytłumaczyć to, że kiedyś tak chętnie spotykaliśmy się ze znajomymi, a teraz są momenty, że najchętniej spędzalibyśmy czas w samotności?

Jak wyjaśnić to wewnętrzne uczucie, że trzeba działać, że chciałoby się poruszyć niebo i ziemię, a choroba wciska niewidzialny hamulec ze zdwojoną siłą?

Jak wyjaśnić to comiesięczne rozczarowanie i poczucie bezsilności i beznadziei?


Można by powiedzieć, że to depresja. Ja jednak wiem, że cierpiałam na zapalenie duszy.

Odpieluszkowe Zapalenie Mózgu

Obraz
Znacie to zjawisko? Na pewno macie osobę dotkniętą tym zespołem w swoim otoczeniu.
Odpieluszkowe Zapalenie Mózgu (OZM) dotyka najczęściej kobiet, choć historia zna kilka przypadków występowania tego zjawiska wśród mężczyzn, którym niedawno(lub całkiem dawno) urodziło się dziecko. Czasami odnotowuje się przypadki, że pierwsze objawy można zauważyć już w ciąży.

Czym charakteryzuje się OZM?

-słowotok na tematy związane z dzieckiem- pielęgnacja, rozwój, wychowanie, dobre rady;

- całodzienny fotoreportaż poczynań małolata, koniecznie zwieńczone publikacją zdjęć w mediach społecznościowych;

- raporty z: pierwszej kupki, pierwszego słoiczka, pierwszego zęba, pierwszej wizyty na basenie, skończonego pierwszego(drugiego, piątego, dziesiątego) miesiąca;

- porzucenie dotychczasowych zainteresowań, aktywności rodzica, sprowadzenie swoich ambicji do sprostania oczekiwaniom nawiedzonych "madek-polek";

- doktorat z medycyny, specjalizacja: pediatra;

- zamknięcie się w domu, nie wychodzenie &qu…

Parcie.

Obraz
Tak jakoś czułam, że mniej więcej jak zacznie już być widać gołym okiem, że jestem w ciąży zmieni  się zestaw pytań i porad :)
Na tapet wjeżdżają porodowe tematy.
Nie zapisałam się do żadnego forum, żadnej grupy na facebooku pt: "Rodzę w 2018" bo krew mnie zalewała jeszcze przed ciążą, jak widziałam wypowiedzi tzw. "MADEK", które niby chcą dobrze doradzić, a tak naprawdę wbijają szpilę prosto pod żebro. Naprawdę nie rozumiem dlaczego kobieta kobiecie wilkiem, a już tym bardziej matka matce.. Dzięki temu, że nie uczestniczę w takich grupach jestem spokojniejsza :)

Wiem, że niektóre kobiety mają parcie na poród naturalny, a gdy wychodzi, że konieczna jest cesarka przeżywają załamanie. Wiem, że są kobiety, które tak nastawiają się na karmienie piersią, że gdy nie wychodzi czują frustrację i zarzucają sobie, że są złymi matkami.

Ja niczego sobie nie zakładam. Już wielokrotnie w swoim życiu przekonałam się, że nie ma sensu przejmować się rzeczami na które nie mam wpływu…

Kołysanki- utulanki

Obraz
Pracując najpierw jako niania- "odhowałam" 3, a w zasadzie 4 dzieci, a później w przedszkolu często w pracy wykorzystywałam muzykę. Różnego rodzaju muzykę, od kołysanek po muzykę taneczną lub klasyczną. Dzieciaki uwielbiają zabawy przy piosenkach. Maciek, którym się opiekowałam przez 1,5 roku zasypiał tylko przy włoskich przebojach, miał swoją płytę, która rozpoczynała się piosenką Acapulco. Znam ją do teraz na pamięć, mimo, że nie umiem ni w ząb mówić po włosku :) Na szczęście jakoś włoskie przeboje to piosenki, które chyba każdemu wpadają w ucho, więc dzielnie to znosiłam :)
Jest jednak jedna płyta, którą ukochałam szczególnie. Są to "Kołysanki- utulanki" śpiewane przez Grzegorza Turnaua z Magdą Umer. Są to klasyczne kołysanki, jednak w niesamowitym wykonaniu. Moją ulubioną jest "Kołysanka dla okruszka" ze słowami Agnieszki Osieckiej, a muzyką Seweryna Krajewskiego. Osiecka napisała tę kołysankę dla S. Krajewskiego po tym, jak jego syn zginął w wypadku …

Przyjaciel na dobre i złe

Obraz
Dzień płynie mi za dniem, weekendy kojarzę tylko dlatego, że mąż w domu :)
Żałuję, że nie mam żadnej pasji, która pozwoliłaby mi wypełnić mnóstwo wolnego czasu. Uwielbiam czytać książki, jednak nie wiem zupełnie dlaczego- czytanie obecnie nie sprawia mi to aż takiej przyjemności, jak dotychczas. Nadmiar wolnego czasu temu nie sprzyja :) Kiedy chodziłam do pracy, na treningi jakoś lepiej umiałam sobie ten czas zagospodarować. No ale nie ma co narzekać, wypoczęta i wyspana jestem teraz za wszystkie czasy.
Na szczęście mam towarzyszkę, która umila mi każdy dzień i nie wyobrażam sobie teraz domu bez niej.
Psa dostałam od mojego męża na 30 urodziny. W moim rodzinnym domu jest już jeden pies, który często u nas bywał i którym opiekowaliśmy się, gdy rodzice wyjeżdżali. Uwielbiam psy i uważam, że są cudownymi zwierzętami, jednak posiadanie własnego wiąże się z dużym obowiązkiem. Mąż się później przyznał, że wyczytał gdzieś, że pojawienie się szczeniaka w domu może pomóc w terapii niepłodności…

21 tydzień i badanie połówkowe

Obraz
Nie mogę uwierzyć, że połowa ciąży już za mną. Ostatni miesiąc minął mi bardzo spokojnie- kiedy wszyscy dookoła chorzy, mnie zdrowie dopisuje i nie mogę narzekać, bo najmniejszego kataru nawet nie miałam.
Jedyne na co mogę narzekać, choć i tak trochę grzeszę, to siedzenie w domu. Należę do osób, które mimo że kochają towarzystwo i rozmowy z ludźmi, to lubią być też ze sobą sam na sam i raczej się nie nudzą. Tak było do października, kiedy moje życie wypełniała praca, spotkania ze znajomymi, projekty, remont i jakieś przyziemne obowiązki.
Ale od listopada siedzę w domu, wszyscy dookoła pracują do popołudniowych godzin, a ja nagle nie miałam się czym zająć, bo wszystkie obowiązki nagle ze mnie zeszły- w pracy miałam wszystkie tematy w miarę pozamykane, remont właśnie się skończył i wszystko było zamknięte na tip top. Czytanie książek, które uwielbiam przestało mi wystarczać, brakowało mi po prostu kontaktów z ludźmi, jakie zapewniała mi codziennie praca.
Pogoda nie sprzyja spacerom, za…